Вберегти посіви озимих від гризунів

Версія для друкуВерсія для друку

Вберегти посіви озимих від гризунів

Погодні умови та достатня кормова база сприяють збільшенню чисельності мишоподібних гризунів на посівах озимих культур. Вони завдають відчутної шкоди озимим посівам вже з осені, коли переселяються з полів пізніх просапних культур та місць літньої резервації. За зиму гризуни зріджують посіви озимих зернових, ріпаку та багаторічних трав. Шкідлива діяльність гризунів не обмежується польовими культурами. Так, в садах та на присадибних ділянках вони підгризають коріння, обгризають кору молодих дерев, часто спричиняючи їх загибель. Незважаючи на порівняно малі розміри тіла, гризуни потребують великої кількості їжі. Наприклад, звичайна полівка протягом доби з’їдає до 30-40 г соковитого корму. Гуртова полівка за добу з’їдає таку кількість їжі, яка майже в півтора раза перевищує її власну вагу.
Для визначення потреби проведення захисту посівів від мишоподібних гризунів слід правильно та систематично обстежувати поля і обліковувати шкідників. Місця перебування мишоподібних гризунів поділяються на місця резервацій і розселення. У місцях резервації (лісосмуги, узбіччя доріг, неугіддя, що межують з полями, скирти соломи тощо) гризуни переживають несприятливі умови. До місць розселення вони мігрують в пошуках їжі і кращих умов існування та розмноження. Свої гнізда мишоподібні гризуни влаштовують на глибині 15-35 см. У спекотний, а також в безсніжний холодний період гнізда розміщуються на більшій глибині. Групу нір, що ведуть до одного гнізда, називають колонією. Виїдаючи рослинність навколо, вони поступово покидають її. Потім недалеко на неушкоджених ділянках виривається нова нора.
Боротьбу з польовими мишоподібними гризунами потрібно вести не лише в період їх масового розмноження, а й за низької чисельності, коли вони живуть у резерваціях.
Велику роль у зниженні чисельності мишоподібних гризунів відіграє система запобіжних заходів, серед яких основними є агротехнічні: вчасне та без втрат збирання врожаю, якісна зяблева оранка. Такі заходи позбавляють гризунів корму та надійного сховища.
У разі недостатньої дієвості запобіжних агротехнічних заходів застосовують біологічні та хімічні засоби боротьби з мишоподібними гризунами. Біологічний препарат Бактороденцид (зерно, заражене бактеріями мишиного тифу) застосовують дозою 2 г в нору. Препарат ефективний проти всіх видів полівок і хатніх мишей. Препарат бродіфакум. із дозою 0,05% використовують для знищення мишей та полівок на посівах зернових культур, б/трав. Норми витрати 1,5-3 кг/га (1-2 брикети в нору). .Принаду відновлюють через кожні 5-7 днів аж до повного знищення гризунів.
Увага!!! Під час проведення захисних заходів необхідно дотримуватися регламентів застосування препаратів та загальноприйнятих санітарних правил техніки безпеки та гігієнічних норм.

 

Управління фітосанітарної безпеки

ГУ Держпродспоживслужби  в   

Полтавській області                                  

Наверх ↑