ПРОФІЛАКТИКА ГРИПУ ТА ГРВІ

Версія для друкуВерсія для друку

ПРОФІЛАКТИКА ГРИПУ ТА ГРВІ

Грип та ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція) залишаються одними із небагатьох  хвороб, які не мають тенденції до зниження і викликають епідемії, які виникають щорічно.

Різниця між грипом та ГРВІ насамперед полягає у тому, що збудниками грипу є різні штами вірусу (варіанти одного виду вірусу, що відрізняються за рядом властивостей), а збудниками ГРВІ є понад 200 вірусів, які часто не пов'язані генетично та належать до різних груп захворювань.

ЗБУДНИКИ, СИМПТОМИ ТА ПРОТІКАННЯ ГРВІ

Оскільки існує дуже багато різних вірусів-збудників ГРВІ, то форма протікання захворювання в кожному конкретному випадку залежить від того, яким саме вірусом заразилася людина. Як правило, ці віруси найбільш активні у холодні пори року та переважно вражають слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, а також вуха, носа, горла, що провокує такі симптоми як нежить, закладеність носа, біль у горлі та кашель.

ГРВІ прогресує кілька днів, а потім людина самостійно одужує, але може протікати у важчій формі у людей з ослабленим імунітетом та може стати причиною або посилити симптоми деяких хронічних захворювань дихальних шляхів, таких як астма.

Ускладнення ГРВІ – це зазвичай запалення носових ходів та середнього вуха.

Дуже важливо не займатись самолікуванням, а звернутись до свого сімейного лікаря чи терапевта.

ЗБУДНИКИ, СИМПТОМИ ТА ПРОТІКАННЯ ГРИПУ

Наскільки важко буде протікати грип залежить від таких факторів: вашого імунітету, штаму вірусу та вторинних бактеріальних інфекцій, які можуть розвиватися як ускладнення після зараження вірусом грипу, наявності будь-якого іншого захворювання, певних генетичних особливостей організму.

Різні комбінації усіх цих факторів пояснюють той факт, що одні люди хворіють грипом практично без прояву зовнішніх симптомів, а у інших людей вірус грипу викликає серйозні ускладнення та порушення або, навіть, стає причиною смерті. 

Запальний процес і, відповідно, підвищення температури до 380 є нормальною реакцією організму на збудник, оскільки дозволяє боротися з інфекцією та поступово одужувати. Однак висока температура (понад 390) є небезпечною, тому її слід понижувати.

Іншими характерними симптомами грипу є головний біль, ломота у м’язах і суглобах, загальна слабкість, втрата апетиту, можливо, нудота, кашель, що може тривати більше двох тижнів. Симптоми грипу виникають раптово і можуть тривати від кількох днів до кількох тижнів.

Вірус грипу може локалізуватися як у верхніх, так і у нижніх дихальних шляхах, що частково пояснює здатність цього вірусу викликати важкі форми захворювання.

Ще одним важливим фактором, що відрізняє грип від ГРВІ та робить вірус грипу настільки небезпечним, є ймовірність розвитку вторинних бактеріальних інфекцій. Такі бактеріальні інфекції часто стають причиною погіршення стану хворого через пошкодження легеневої тканини, посилення запального процесу та серйозних порушень функцій органів дихання.

ПРОСТІ ПРАВИЛА ПРОФІЛАКТИКИ, ЩО ДОПОМОЖУТЬ УНИКНУТИ ХВОРОБИ

o  «Захворів – сиди вдома». Візьміть лікарняний. Грип швидко передається, тому так званий «трудовий героїзм» (коли ви хворі йдете на роботу) лише сприятиме поширенню інфекції.

o  Уникайте близького контакту з хворими. Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, у яких застуда, нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію з іншими людьми, щоб вберегти їх від хвороби.

o  Прикривайте ніс та рот. Під час кашлю та чхання грип розповсюджується особливо швидко. Прикрийте серветкою рот та ніс — це знизить ймовірність передачі інфекції іншим. При необхідності використовуйте марлеві пов’язки, які через кожні 4 години необхідно змінювати.

o  Мийте руки. Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі.

o  Намагайтеся не торкатися обличчя. На руках дуже багато мікробів. Торкаючись руками обличчя ви збільшуєте шанси мікробів потрапити в організм через очі, рот та ніс.

o  Провітрюйте та дезінфікуйте приміщення. Регулярно провітрюйте приміщення, ретельно очищайте та дезінфікуйте поверхні, до якої часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий.

o  Привчіть себе до корисних звичок. Будьте фізично активними, уникайте стресу, висипайтеся, пийте багато води та харчуйтеся поживною їжею, застосовуйте неспецифічні модулятори імунітету, а саме: часник, цибулю, відвар шипшини, вітамінні препарати, зокрема вітамін С; змащуйте перед прогулянками слизову оболонку носа.

НАЙЕФЕКТИВНІШИЙ МЕТОД ПРОФІЛАКТИКИ - ВАКЦИНАЦІЯ

Запобігти зараженню або максимально полегшити перебіг захворювання можна лише за допомогою вакцинації, яка рекомендована усім дорослим та дітям старше 6 місяців, які не мають протипоказів. Для встановлення останніх, необхідно перед щепленням обов’язково провести огляд лікарем.

Профілактичні щеплення сприяють виробленню захисних противірусних антитіл до грипу і захищають людину впродовж усього сезону грипу від найбільш розповсюджених і небезпечних штамів.. Щеплення необхідно проводити в медичному закладі, а замовити вакцину можливо через аптечну мережу, яка зобов’язана дотримуватись необхідних вимог транспортування.

Вакцинація проти грипу належить до рекомендованих щеплень та відсутня у національному календарю щеплень, тому вакцину можуть закуповувати за гроші місцевих бюджетів, підприємств або власним коштом громадян.

Радимо не гаючи часу відвідати сімейного лікаря та, за відсутності протипоказів, щепитися від цієї підступної хвороби!

 

Карлівське РУ ГУ ДПСС в Полтавській області

Наверх ↑