Культура

Версія для друкуВерсія для друку

Реалізацію культурної політики в Карлівському районі здійснюють 18 бібліотек, в т.ч. 16 сільських бібліотек – філіалів, центральна районна бібліотека ім.А.Михайленка та районна бібліотека для дітей; 17 закладів культури клубного типу, з них 16 ( 12 будинків культури та 4 клуби ) – у сільській місцевості; дитяча музична школа; районний історико-краєзнавчий та Варварівський народний історичний музеї. Роботу закладів культури забезпечують 130 працівників, з них 88 - творчі.

Діяльність закладів культури і мистецтва спрямована на збереження системи культурного обслуговування населення району, подальший розвиток аматорського мистецтва, удосконалення форм і методів  культурно – просвітницької роботи. В центрі уваги - збереження мережі та кадрового потенціалу галузі, поліпшення умов праці культпрацівників, поповнення матеріально – технічної бази закладів культури.

З метою вирішення завдань по збереженню та розвитку культури на території району, рішенням 33 сесії районної ради 5 скликання від 08.09.2011 року затверджено районну Комплексну програму розвитку культури на 2010-2014 роки, яка охоплює головні напрямки культурно – просвітницької діяльності, питання охорони та збереження культурної спадщини, розвитку музейної та бібліотечної справи, підтримки та розвитку народної творчості, організації дозвілля населення, проведення ремонтних робіт, реконструкції, здійснення технічного переоснащення закладів культури, придбання інструментів та сценічних костюмів.

Програма має за мету збереження та розвиток культури району і передбачає тісну взаємодію органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, всіх зацікавлених установ, відомств у вирішенні завдань розвитку культури, підтримки народної творчості, самобутніх традицій.

Реалізація завдань, визначених Програмою,  здійснюється за рахунок коштів районного, місцевих бюджетів, частково - обласного та позабюджетних коштів.

Певним стимулом для активізації діяльності сільських закладів культури стало проведення з 2007 року відповідного огляду – конкурсу. Щорічно заклади культури – переможці заохочуються матеріально, на що виділяються кошти  з районного бюджету .

Клубні заклади є базовими установами культури, що діють з метою створення умов для самодіяльної творчості, духовного розвитку, задоволення культурних потреб і організації відпочинку населення.

На сьогодні на базі клубних закладів діють 139 клубних об’єднань і формувань, з них 59 об’єднують близько 800 дітей і підлітків.

Звання «народний самодіяльний» мають 4 аматорських колективи ( хор ветеранів війни і праці РБК; жіночі ансамблі «Горлиця» Лип’янського СБК, «Мар’яночка» Мар’янівського СБК та «Надія» РБК ). Звання  «зразковий колектив» присвоєно 3 дитячим хореографічним колективам ( «Радість» РБК; «Веселка» Ланнівського БК; «Світанок» Климівського СБК ).

Відповідно до районної Програми культурно - мистецьких заходів щорічно забезпечується проведення ряду культурно - просвітницьких заходів, урочистостей з нагоди державних свят, пам'ятних дат тощо.

Утверджується авторитет Карлівщини як мистецького краю. Передумовою цього є проведення на базі РБК обласного свята української писанки «Воскресни Писанко!» з розширеною виставкою виробів декоративно – ужиткового мистецтва, що вже набуло статусу традиційного. Це своєрідний ярмарок творчих ідей, народного мистецтва з різноманіттям виробів народних умільців всього Полтавського краю. Набуває розголосу і пісенний фестиваль «Дзвонкова криниця», присвячений творчості нашого земляка, композитора О.Чухрая.          

Загалом клубними закладами району щороку проводиться більше тисячі різнопланових заходів, які відвідують близько 150 тис.глядачів.

Інформаційно - просвітницькими центрами є бібліотечні заклади району, що об’єднані в централізовану бібліотечну систему. Їх сукупний фонд складає 318,38 тис. примірників видань. Обслуговування населення здійснюють 29 бібліотечних працівників. Всі бібліотеки фінансуються з районного бюджету.

Послугами бібліотек користуються 40,6% жителів району.

З 2008 року Карлівська ЦБС увійшла в коло бібліотек, які почали використовувати в своїй роботі Інтернет. На сьогодні у бібліотеках налічується 17 комп’ютерів, 1 ксерокс, 2 сканери, 5 принтерів, 1 багатофункціональний пристрій ( принтер, сканер, копір ). До мережі Інтернет підключено 12 комп’ютерів. За 2013 рік Інтернет-центрами, що діють при ЦРБ, бібліотеці для дітей, Варварівській та Федорівській сільських бібліотеках – філіалах обслужено близько 5,0 тис. користувачів.

У 2013 році згідно з рішенням позачергової 21 сесії 6 скликання районної ради від 04.04.2013 р. центральній районній бібліотеці було присвоєно ім’я нашого земляка, письменника та журналіста Анатолія Михайленка.

Відповідно до визначених завдань робота районного історико - краєзнавчого та Варварівського народного історичного музеїв спрямована на висвітлення історії рідного краю, поглиблення краєзнавчих досліджень, використання їх результатів у патріотичному й духовному вихованні молоді

У районному історико-краєзнавчому музеї автоматизовано первинний облік надходжень, забезпечено ведення електронних картотек, каталогів, колекційних описів. Здійснено облаштування фондосховища відповідно до існуючих вимог. Кількість предметів музейного фонду налічує 5656 експонатів.

У Варварівському народному історичному музеї створено ряд нових експозицій, зокрема, «Сімейні традиції села», експозицію матеріалів про Заслуженого журналіста України, письменника, випускника Варварівської середньої школи Анатолія Михайленка; виготовлено макет селянського двору початку ХХ ст. Музейна скарбниця налічує 3630 одиниць.

Протягом останніх 50 років центром естетичного виховання молоді є дитяча музична школа, навчанням у школі охоплено близько 200 учнів. В навчальному закладі організовано роботу дитячих творчих колективів, зокрема, дитячого духового ансамблю, дитячого хорового колективу, ансамблів гітаристів, баяністів, вокального, тріо «Зоряна», 3 фортепіанні дуети, дует саксофоністів, зразковий хореографічний колектив «Світанок» та інструментальний ансамбль «Мелодія» , якому у 2012 році присвоєно звання «народний самодіяльний колектив».

Вихованці ДШМ – постійні учасники районних  культурно-мистецьких заходів, обласних та регіональних конкурсів.

Культурно - історичну спадщину району складають 155   нерухомих пам’яток. З них : національного значення - 1 , місцевого значення – 154.

За видами:   археології - 56 , історії - 81 , монументального мистецтва -  6, архітектури та містобудування – 5 (в тому числі, національного значення –

1 - Благовіщенська церква ( 1828 ), с.Федорівка ), садово-паркового мистецтва – 1,  історичного ландшафту – 6.

Наверх ↑