Пенсійна реформа

Пенсійна реформа

11 жовтня, набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій».

Відповідно до Закону, підвищення пенсій для громадян України розпочато з 1 жовтня, перераховані та осучаснені всі раніше призначені пенсії за єдиними правилами обрахунку, незалежно від того, у якому році була призначена пенсія за матеріалами пенсійних справ, зокрема, із використанням таких показників:

єдиний показник середньої зарплати за останні 3 роки (2014-2016) у розмірі 3 764,4 грн;

показник прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян, встановленого на 01.12.2017 року на рівні 1452 грн., збільшеного на 140 грн, замість такого показника станом на 01.10.2017 року (1 312 грн.).

Це гарантує підвищення пенсійного забезпечення тим громадянам, пенсії яких впродовж років не перераховувались. Та, головне, робить цей процес постійним – осучаснення пенсій проводитиметься щороку в автоматичному режимі починаючи з 2021 року.

Відтепер усі пенсії нараховуватимуться за єдиною формулою:

РОЗМІР ПЕНСІЇ = Сз × Ікз × Кс

Де:

Сз – розмір середньої зарплати в Україні за 3 роки перед зверненням за призначенням пенсії;

І        кз – індивідуальний коефіцієнт зарплати (співвідношення розміру отримуваної зарплати по відношенню до середньої зарплати, з якої сплачувалися внески);

Кс – коефіцієнт страхового стажу, який визначається як множник тривалості років стажу роботи особи на величину оцінки 1 року страхового стажу.

Також, зазначеним Законом ліквідовано 15-ти відсоткове зменшення пенсійного забезпечення для працюючих пенсіонерів. Це означає, що з 1 жовтня кожен працюючий пенсіонер отримує пенсію у повному розмірі.

Пенсійна реформа також скасовує усі преференції в пенсійному забезпеченні – скасовано спеціальні пенсії для держслужбовців, депутатів та інших професій. Скасовано також достроковий вихід на пенсію за вислугою років для представників усіх професій, крім військовослужбовців, співробітників силових органів та робітників з шкідливими умовами праці.

За інформацією Міністра соціальної політики України А.О. Реви з 11 жовтня вступили в дію ті положення, які стосувалися перерахунку пенсій. Із загальної кількості пенсіонерів 11,7 мільйонів осіб розмір пенсії підвищено для 10,5 мільйонів осіб, або 90% від загальної чисельності пенсіонерів. Не перераховано пенсію близько 900 тисяч осіб, які отримують пенсії за спеціальними законами, тобто мова йде про народних депутатів, державних службовців та інших хто отримує пенсії за спецзаконами, а також тим категоріям громадян, яким пенсії були призначені у 2015-2017 роках.

Таким чином, середній розмір пенсії після перерахунку зростає на 559,78 грн., з 1886,78 до 2 446,56 гривень, а сума додаткових видатків, спрямованих на пенсійні виплати у жовтні складе 6,4 млрд. грн.

Внаслідок проведення пенсійної реформи українські пенсіонери почали отримувати доплати до пенсій у рамках проведення осучаснення.

Одразу після набрання чинності Законом про пенсійну реформу, були проведені заплановані та завчасно підготовлені заходи щодо інформування населення про новий розмір пенсійного забезпечення та нарахування доплат.

Для кожного громадянина розмір доплати визначається індивідуально, а її розмір залежить від таких показників як стаж роботи та коефіцієнт заробітної плати.