Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області інформує

Версія для друкуВерсія для друку

Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області інформує

Гірча́к повзу́чий (гірчак рожевий, гірчак звичайний; лат. Acroptilon repens L., народні назви: Блаваж-гірчак, струч) — корінний    житель Середньої Азії, звідки завдяки торговельним відносинам він поширився майже на всіх континентах світу, крім Африки.

В Україні бур'ян обмежено розповсюджений в ДніпропетровськійДонецькійЗапорізькійЛуганськійХарківській, Херсонській областях, Гірчак повзучий є найзліснішим і важко викорінюваним  бур'яном серед коренепаросткових, він засмічує посіви сільськогосподарських культурсадивиноградникилугипасовища. Досить часто росте вздовж ґрунтових, шосейних доріг, залізничних  колій, на берегах зрошувальних каналів.

Бур'ян  надзвичайно  шкодочинний. При сильному засміченні повністю витісняє інші рослини і різко знижує (на 50 — 70 %) або зовсім знищує врожай польових культур. Гірчак повзучий належить до отруйних рослин, вегетативна частина яких небезпечна для багатьох тварин, особливо для коней. Навіть невеликі домішки рослин бур'яну в зерні, зеленій масі, сіні чи соломі значно знижують якість продукції.

Гірчак повзучий  — багаторічна коренепаросткова рослина, розмножується насінням і кореневищами  (вегетативно). До нових районів гірчак потрапляє з засміченим насіннєвим матеріалом, головним  чином  зернових культур  і трав, а також з сіном і соломою. Схожість насіння в ґрунті зберігається протягом 3—5 років. Для його проростання необхідні високі вологість  і температура ґрунту. В умовах півдня України гірчак повзучий починає цвісти в кінці червня — на початку липня. Насіння достигає переважно в серпні.

Гірчак повзучий — світлолюбна рослина. При затіненні насіння не утворюється, уповільнюється ріст кореневої системи, але в ній зберігаються запаси пластичних речовин і бруньки розмноження, які при збільшенні освітлення навіть через декілька років (3—4) утворюють нові пагони.

Головним з карантинних заходів, що спрямовані на недопущення поширення гірчаку повзучого є заборона завезення насіння бур'яну у вільні від нього області і райони України з насінням сільськогосподарських культур. При виявленні гірчака запроваджують особливий карантинний режим та провадять заходи з локалізації та ліквідації вогнищ карантинних бур’янів.

 

 

Наверх ↑