До уваги фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності!

До уваги фізичних осіб-суб'єктів  підприємницької діяльності!

Фізичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний або фіксований податок) та здійснювали підприємницьку діяльність з 2004 року можуть провести відповідну доплату для зарахування страхового стажу.

Згідно із частиною третьою статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон №1058)  страховий стаж – це період протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення відповідної доплати до суми страхових внесків, таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

У період з 1 січня 2004 року до липня 2010 року відповідно до підпункту 4 пункту 8 Прикінцевих положень Закону №1058 (в редакції, що діяла до 08.07.2010 р.) фізичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований податок), на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування повинні сплачувати страхові внески за себе у фіксованому розмірі.

Фіксований розмір страхового внеску для зазначених платників було встановлено лише у 1 кварталі 2005 року статтею 45 Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік» у розмірі мінімального страхового внеску.

Згідно з Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» органи Державної казначейської служби України перераховували до Пенсійного фонду 42 відсотки від сум єдиного податку та 10 відсотків від суми фіксованого податку. Даних коштів вистачає лише для зарахування частини місяця страхового стажу.

Тому, у разі, якщо частина єдиного (42%) або фіксованого (10%) податків, що спрямовувалась до Пенсійного фонду України, менша ніж мінімальний страховий внесок, фізичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності для зарахування до страхового стажу відповідного періоду за бажанням можуть здійснити доплату до мінімального страхового внеску.

ПРИКЛАД: 2004 рік. Фізична особа-підприємець здійснювала підприємницьку діяльність на спрощеній системі оподаткування та сплачувала єдиний податок в сумі 100 грн. Після розмежування органами казначейської служби  частина єдиного податку (42%) в сумі 42 грн. надходила до Пенсійного фонду, за рік надійшло 504 грн. (42х12=504).

Мінімальна заробітна плата за рік склала 2588 грн. (з січня по серпень 205 грн., з вересня по грудень 237 грн. (205*8+237*4=2588)), мінімальний страховий внесок (32% від мінімальної заробітної плати) 828,16 грн.(2588*32%=828,16 грн.). Доплата для зарахування  стажу складає 324,16 грн. ( 828,16-504=324,16).

Особи можуть здійснити доплату до мінімального страхового внеску незалежно від того чи вийшли такі особи на пенсію.

Перерахунок пенсій особам, які здійснили доплату до мінімального страхового внеску, проводиться виходячи зі строків, визначених статтею 45 Закону України №1058.